Jövő év elejétől már csak közel nulla energiaigényű épületeket lehet átadni, ezért már most ennek megfelelően tervezni és kivitelezni épületeinket. Mit jelent ez a tetőtérbeépítések térelhatároló szerkezetei esetében?
Épületeink hőszigetelése egyre hatékonyabb. Magastetők esetében a gyengébb hővezetési tényezővel rendelkező anyagok szükséges vastagsága már ma is meghaladja a 15 cm-t, így a fent említett korszerű hőszigetelési előírásoknak még akkor sem tudnánk megfelelni, ha a teljes szarufamagasságot kitöltjük hőszigeteléssel. A fokozott energiatakarékossági és komfort igényeknek kétféleképpen tehetünk eleget. A szarufák alsó síkja alá helyezett kiegészítő hőszigetelés ugyan jól szolgálja az energiatakarékosságot, de mellé kapjuk azt is, hogy jelentősen csökken a tetőtér használati értéke a beszűkült tér miatt, és csökken az ingatlan értéke is a kisebb hasznos alapterület miatt. Ilyen esetekben a jó megoldást a szarufák feletti hőszigetelés jelenti.
Ezekben a szerkezetekben viszont jelentős terhelés éri a hőszigetelést, így a könnyű szálas anyagok itt nem alkalmazhatók. Jól használható viszont a nagy szilárdságú, méretpontos, csap-hornyos élképzésű AUSTROTHERM MANZÁRD GRAFIT®. Az EPS 150 anyagminőségű grafit adalékos expandált polisztirolhab a tetőfedés önsúlyát és a meteorológiai terheket (szél- és hóteher) hosszú távon, megbízhatóan viseli úgy, hogy sem a szilárdsági jellemzője, sem - a másodlagos vízelvezető héjazatnak (alátétfóliának) is köszönhetően - a hőszigetelő képessége nem változik az idők folyamán. Az anyag kellően szilárd ahhoz, hogy rajta keresztül a megfelelő, 75/50 mm méretű ellenlécet korrózióálló rögzítőelem használatával a szarufákhoz lehessen erősíteni. A vasbeton szerkezetű magastető („koporsófödém”) esetében további előnyöket biztosít a ferde födémlemez külső oldalán elhelyezett AUSTROTHERM MANZÁRD GRAFIT®. Ilyenkor a külső oldali hőszigetelés fokozza a nagy hőtároló képességű vasbetonfödém kiváló hőcsillapítását, ami különösen a nyári, kánikulai időszakokban biztosít kellemes közérzetet a tetőtérben.
A szarufák feletti hőszigetelés kiküszöböli a korábbi megoldások jelentős problémáját, a hőhidasságot. Az ácsszerkezetű tetőknél a hőszigetelés, illetve a faszerkezet vonalában számottevő a hőszigetelési különbség, amit a szarufák és a hőszigetelés közötti illesztési hézagok által okozott hőveszteség még fokozni is képes. Szarufák fölötti szigetelésnél ezzel nem kell számolnunk, a felületfolytonosan elhelyezett szigetelőanyag a tető minden pontján biztosítja a kellően alacsony hőveszteséget.
Szarufák feletti hőszigetelés esetén a legtöbb kérdés a rögzítés méretezésével kapcsolatban merül fel. Ezt részletesen bemutatjuk az alábbi alkalmazástechnikai segédletben:
Ugyancsak gyakori kérés az ilyen tetők páratechnikai viselkedése. Mint egyszeres kiszellőztetésű tetőszerkezet fontos, hogy az egyes rétegek diffúziós ellenállása belülről kifelé haladva folyamatosan csökkenjen. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy normál belső légállapotot feltételezve (+22° C és 65% relatív nedvességtartalom) a belső oldalon használt pára- és légzáró fólia diffúziós egyenértékű légréteg-vastagsági értékének (Sd) 2 m-nél nagyobbnak kell lennie, míg a közvetlenül a hőszigetelésre fektetett külső oldali alátéthéjazatnak ún. lélegző tetőfóliának kell lennie, (Sd ≤ 0,3 m). Minden más egyéb légállapot, vagy anyaghasználat esetén egyedi páratechnikai méretezés szükséges.
+36 96 515 114
© 2025 Austrotherm