Hírek

ArchiCAD Add-on: Austrotherm rétegrendszerkesztő modul

Előfordult már Önnel, hogy hosszas keresgélés után sem találta meg a gyártó honlapján a szükséges tervezési segédleteket? Szembesült már azzal, hogy tervezni szeretett volna egy szerkezetet és ehhez nem állt rendelkezésre elegendő műszaki információ?

Az Austrotherm ArchiCAD-be integrált rétegrendszerkesztő modul nem csupán egy hőszigetelőanyag adatbázis, hanem jóval több annál. Vezető hőszigetelőanyag-gyártóként abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy egy épület valamennyi szerkezetére kínálunk hőszigetelő anyagokat. Ez tette lehetővé azt, hogy az építészek számára komplex segítséget tudunk nyújtani a szerkezetek megtervezésében és a megfelelő hőszigetelőanyagok kiválasztásában. Ehhez mérten nem csak egyszerűen beintegráltuk termékeinket az ArchiCAD-be, hanem a való életben ténylegesen használt réteges szerkezeteket állítottunk össze a felhasználók számára. 

 

 

A kezelő felület bal oldali oszlopában ki tudjuk választani, hogy milyen épületszerkezetet szeretnénk tervezni. Ennek hatására megjelennek az adott épületszerkezethez definiált rétegrend sablonok. A konkrét szerkezet kiválasztásának hatására láthatjuk a szerkezet rétegfelépítését, továbbá aktivizálódnak az információs funkciók, elérhetővé válnak a kijelölt szerkezetre vonatkozó alkalmazási információk, valamint a kapcsolódó részletrajzok is egyetlen kattintással elérhetők.


Egyes rétegrendi elemek általános megnevezéssel szerepelnek a sablonban, a hőszigetelő anyagok viszont egy legördülő listából választhatók ki, így egy előre definiált szerkezeten belül csak azon hőszigetelőanyagok kiválasztása lehetséges, amelyek oda valók. Így elkerülhetővé válik a téves anyagválasztás.


Alapértelmezettként olyan vastagságot kínál a szoftver, amivel szerkezetünk teljesíti az ÉKM rendelet határoló szerkezetekre vonatkozó követelményértékét. Tervezési munkánkat segíti, hogy a rétegrend alakítása közben a hőátbocsátási tényező folyamatosan aktualizálódik és a legördülő listából csak a járatos hőszigetelőanyag-vastagságok választhatók ki. 


Az építész saját, egyedi sablonokat is definiálhat, amelyeket elmentve a későbbi munkája során fel tud használni.


A fejlesztés része volt továbbá egy általános építőanyag adatbázis is, amiben csoportosítva találjuk meg az Austrotherm hőszigetelő- illetve a további építőanyagokat. Az itt található anyagok egy kattintással beilleszthetők a rétegrendünkbe vagy az általánosan megnevezett rétegrendi elemeket ki is cserélhetjük konkrét típusokra, azaz nevesíthetjük őket.


A kezelőpanel kiegészült egy „különleges alkalmazások” gombbal, ahol összegyűjtöttünk a polisztirolhabok néhány rendkívül fontos, ámbár sokak által kevésbé ismert alkalmazási területeit is, amelyek jól mutatják az EPS és XPS habok sokoldalú felhasználhatóságát.  A képekre kattintva eljuthatunk a minket érdeklő témakörökhöz, amelyek közül néhány a teljesség igénye nélkül:

 

A mélyépítésben az Austrotherm GeoBLOCK anyagunk - ami egy speciális blokkhabosított polisztirolhab termék - kiválóan alkalmazható szerkezetekre jutó terhelések, illetve töltések konszolidációjának csökkentésére.
A magasépítésben a polisztirolhabot előszeretettel alkalmazzák például nagy fesztávolságú monolit vasbeton szerkezetek (jellemzően monolit vb. hidak, födémek) önsúlyának csökkentésére. 

 

A könnyűbeton adalékanyagunk (felületkezelt polisztirol gyöngy) kiválóan alkalmas nagy szilárdságú térkitöltésre rendkívül alacsony térfogatsúly mellett.

Az Austrotherm honlapon megtalálhatóak a „vegyes hőszigetelésű” (polisztirolhab és kőzetgyapot kombinációjával kialakított) lapostetők csomóponti részlettervei, valamint terasztetők leginkább vitatott csomópontjai is.

Az új csomóponti gyűjteményünk is elérhető már az ArchiCAD modulból, amit folyamatosan bővítünk.

Az Austrotherm rétegrendszerkesztő modul főbb jellemzői:

  • előre definiált rétegrend sablonok
  • hőszigetelőanyag típus és járatos vastagság kiválasztása legördülő listából; elkerülhető a téves anyagválasztás
  • javasolt vastagság ÉKM rendelet szerint
  • hőátbocsátási tényező számítása
  • új rétegrendi elem hozzáadása beépített építőanyag adatbázisból
  • kedvencek tárolása
  • inhomogén rétegrend megadása
  • legfrissebb információk közvetlenül a honlapról