Kis energiaveszteségű, jól szigetelt házakat ma már könnyű építeni. De ahhoz, hogy ezt gondtalanul élvezzük, körültekintően kell eljárni új építésnél és felújításnál egyaránt.
Az épületeknek azok a pontjai minősíthetők kritikusnak, ahol geometriai okok (falsarok) vagy anyagváltás (pl. beton – jól szigetelő falazóanyag) miatt hőhidak jönnek létre. Ezeken a pontokon az átlagoshoz képest jelentősen megnövekszik a hőleadás. Ilyen az erkélylemezek, konzolok, koszorúk, áthidalók, pillérek és a lábazat környezete is. Az épület hőszigetelése viszont csak akkor hibátlan, ha teljes körű; vagyis a határoló szerkezet minden pontja nagyjából egyenértékűen hőszigetelt lesz. Ennek elérésére mindig különös gondot kell fordítani, mert különben nem csak a jelentős energiaveszteség fog gondot okozni, hanem a túlságosan lehűlő belső felület miatt kellemetlen közérzet, sőt, páralecsapódás, kondenzáció is létrejöhet, ami már nem csak hőérzeti szempontból jelent kellemetlenséget, de épületfizikai károsodást is okozhat, a penészesedésről már nem is beszélve.
Így például a lábazat, többnyire beton szerkezeteire is figyelni kell. Ezek az épületrészek fokozottan ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, így nem szabad hőszigetelés nélkül hagyni. Még akkor sem, ha a hőszigetelés miatt az esztétikus terméskő lábazatot látványát elveszítjük, vagy a lejtős terep miatt túl bonyolultnak gondoljuk a kivitelezést. A homlokzati hőszigetelő rendszereknél az AUSTROTHERM AT-H80 lemezzel a talajszint felett kb. fél méterrel lehet kezdeni a hőszigetelést. Az alsó sávban a fokozott mechanikai igénybevétel és a nedvességhatás miatt már az AUSTROTHERM EXPERT FIX lemezzel kell hőszigetelni. Közterületeken, vagy más, fokozott igénybevételnek kitett helyen 2 méteres magasságig is indokolt lehet az EXPERT FIX alkalmazása.
Az EXPERT FIX az MSZ EN 13163 szabvány szerint gyártott, formahabosított expandált polisztirol lemez. A fokozott felületi bordázottság miatt jól tapad rá a vakolat és a betonnal is szilárd kötést ad, így a hőhidak szigetelésére különösen alkalmas. Homlokzati hőszigetelő rendszerekben a lábazati és a fogadószinti felületeken jól alkalmazható igen csekély vízfelvétele és nagy nyomószilárdsága miatt. Egyenes élképzése révén jól illeszkedik az homlokzat szigetelésre alkalmazott AUSTROTHERM AT-H80-as lemezhez.
Milyen vastag legyen a hőszigetelő anyag?
Az optimális megoldás az, ha a fal és a lábazat hőszigetelő képessége egyforma, de ügyelni kell arra is, hogy lehetőleg a lábazat a fal síkjából ne emelkedjen ki, mert ezen megáll a csapadék, és az eső, fagy könnyebben károsíthatja a felületet. Minél jobb tehát a falazóanyag hőszigetelő képessége, annál vastagabb EXPERT FIX lemezt kell alkalmazni a beton szerkezetek előtt, hogy a fal minden pontján közel azonos legyen a hőátbocsátási tényező. Ha a homlokzat megfelel a költséghatékony modell előírásainak (és minden központi költségvetési, vagy EU támogatás segítségével létrejött felújítás esetén ezzel kell számolni), úgy legalább 10 cm vastag legyen a lábazati hőszigetelés. Ha a közel nulla modellt választjuk, úgy célszerű a 20 cm-es lemezeket beépíteni, míg a passzívházak lábazati hőszigetelését 30-34 cm vastag EXPERT FIX adja. A rögzítésre oldószermentes, a vízszigetelés anyagát sem károsító ragasztót (például poliuretán bázisú ragasztó) kell alkalmazni, de szilikátbázisú felületekre (pl. beton) a homlokzati hőszigetelő rendszer ragasztója is alkalmazható. A mechanikai rögzítés szükségességét minden esetben vizsgálni kell. Az EXPERT FIX lemezre a homlokzati bevonatrendszerek elemei (ragasztó, üvegháló, alapozó, vakolat) felhordhatók, így a végső felületképzés is ismert technológiával történik.
+36 96 515 114
© 2025 Austrotherm